İlginizi Çekebilir
ERP Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. ERP
  3. Geleneksel ERP Sistemleri ve Faydaları

Geleneksel ERP Sistemleri ve Faydaları

ERP, “Kurumsal Kaynak Planlaması” manasına gelen “Enterprise Resource Planning” sözcüklerinden oluşur. ERP için, tüm veri ve organizasyon süreçlerinin tek bir noktaya entegre edildiği bir bilgi sistemidir de diyebiliriz. Kuruluşların muhasebe, satın alma, proje yönetimi, risk yönetimi ve mevzuata uygunluk, üretim yönetimi, stok yönetimi ve tedarik zinciri operasyonları gibi günlük iş faaliyetlerini yönetmek için kullandığı sistemleri ifade eder. Klasik bir ERP yazılımı işlem yapabilmek için bilgisayarın çeşitli yazılım ve donanımlarını kullanır. ERP sistemleri temel olarak değişik verilerin saklanabildiği bütünleşik bir veritabanı kullanırlar.

ERP sistemleri anlam olarak, işletmenin tüm kaynaklarının birleştirilip, verimli olarak kullanılması için tasarlanmış sistemlere denmektedir. ERP kavramı ilk olarak üretim çevrelerinde kullanılmaya başlansa da; günümüzde ERP sistemleri çok daha geniş bir alanda telaffuz edilmektedir. ERP sistemleri, bir işletmenin iş alanına ya da ismine bakmadan, işletmenin tüm temel işlemlerini kendi yapısı altında toplayabilir. İşletmenler, kâr amacı olmayan kuruluşlar, vakıflar, hükümetler veya diğer varlıklar ERP sistemlerini kullanabilirler.

 

 

Neden ERP?

ERP ’nin tercih edilmesindeki en büyük sebep, firmalara sunulan finansal bilgilerdir. Örnek vermek gerekirse bir firmanın CEO’su firma hakkında genel ve detaylı bilgi öğrenmek istediğinde kurumsal kaynak planlaması gibi sistemler üzerinden firmaya ilişkin bilgileri kolaylıkla edinebilmektedir. Firma içerisinde yer alan departmanların her birinin çalışma alanı farklı olduğu için bu sistem vasıtası ile tüm departmanlar aynı sistem içerisinde toplanmaktadır. Şirket genelinde kullanılan ERP sistemi veri analizini ve veri kaydını büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır.

Kurumsal kaynak planlama sisteminin tercih edilme sebeplerinden bir diğeri de müşteriler tarafından gönderilen siparişlerin hazırlanma sürecidir. Siparişin alınış kısmından başlanarak hazırlanma, paketlenme, depolanma ve gönderilme gibi süreçlerin tamamlanması ile birlikte sisteme detaylı bilgi girilerek ürüne ilişkin bilgilere kolaylıkla erişim sağlanabilmektedir. Bu da şirket içerisinde sistemin kullanım oranlarını arttırmakta daha kaliteli bir iş akışı sağlanmaktadır.

İmalat sürecini ve standardizasyonu arttırmak amacı ile de birçok firma tarafından ERP sistemlerinin kullanımı tercih edilmektedir. Sistem sayesinde üretime ilişkin kayıtlar sistem üzerine kaydedildiği için firma genelinden bu tür bilgilere kolaylıkla erişilebilmektedir. Tek bir sistemin kullanılmasından dolayı firma genelinde gerçekleştirilen işlemler firma adına direkt olarak sisteme kaydedilebilmektedir. Bu da ERP sistemlerinin şirket içerisindeki iletişim gücünü arttırmakta ve sadece bununla kalmayıp zamandan da büyük ölçüde tasarruf etmesini sağlamaktadır.

Faydası olması dileğimle.

Amazon AWS üzerinde ücretsiz sanal makine oluşturmak hakkında konuştuğumuz yazı için tıklayın.

Yorum Yap

Yorum Yap