İlginizi Çekebilir
Office 365
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft
  3. Office 365 Mail Export

Office 365 Mail Export

Herkesin bildiği gibi Outlook uygulaması üzerinden mailler export etmek mümkün ve oldukça kolay bir işlemdir. Peki aynı işlem uzaktan kullanıcının yanına gitmeden yapılabilir mi? Cevap kesinlikle Evet. Bu yazımız ile birlikte Office 365 Admin Paneli üzerinden .PST export işlemi yapacağız. Dikkat etmemiz gereken adımlar olduğu gibi ihtiyaç duyduğumuz bir takımda yetkiler bulunmaktadır. Gerekli izinlerimizi verdikten sonra Office 365 üzerinden Export işlemine başlayabiliriz.

Dikkat Edilmesi Gereken Adımlar

Office 365 Admin Paneli üzerinden Export işlemlerinde yapılan ilk hata ilgili işlemin Chrome – Firefox gibi browserlar ile yapılmaya çalışılmasıdır. İlgili işlemlerin yalnızca Internet Explorer üzerinden yapılabildiğini büyük parantez ile belirtmek gerekiyor. Internet Explorer haricinde bir browser kullanılması durumunda .PST’leri search edebilirsiniz ancak export edemezsiniz.

Export İşleminden Önce Verilmesi Gereken İzinler

Office 365 Mail Export işlemine başlamadan önce 3 adet yetkiye ihtiyacımız var ve bu yetkiyi verdikten sonra 12 saat geçmesi tavsiye edilmektedir. Bu yetkiler için ilk etapta Office 365 Admin Center’ın içerisinde “Security & Compliance” ‘ın altında bulunan “Permission” ‘un içerisine girmemiz gerekiyor. Export işlemini yapacak olan kullanıcımızı Permission ‘un içerisinde bulunan ” Compliance Administrator” , “eDiscovery Manager” ve “Organization Management” gruplarına eklememiz gerekiyor. Şimdi export işlemine başlayabiliriz.

Office 365 Export İçin İzinler

Office 365 Admin Paneli Üzerinden Mail Export

Yetkilerimizin verildiğinden emin olduktan sonra tarayıcı olarak Internet Explorer‘ı seçtiğimize göre artık export işlemine başlayabiliriz. Şimdi protection.office.com adresi üzerinden Content Search’e giriyoruz. Content Search’e giriş yaptıktan sonra eski sürüme geri dönerek yeni bir soru başlatıyoruz.

Daha önce üzerinde konuştuğumuz gibi bu alanda arama ayarlarını yapabiliriz ancak bana bütün mailbox’ın .PST’si gerekiyor. Onun için ekstra bir koşul girmeden devam ediyoruz.

Arama tamamlandıktan sonra yukarıda ki gibi bir alan karşımıza çıkacaktır. Bu alan üzerinde “Dışarı aktarmayı başlat” diyerek ilerleyebiliriz. Dışarı aktarmayı başlattık sonra aşağıdaki gibi çıktı karşımıza çıkacaktır. Bu alanları ihtiyacımız doğrultusunda dolduruyoruz ve “Dışarı Aktarmayı Başlat” diyoruz.

Aktarmayı başlattıktan sonra ” Download Result ” diyerek ihtiyacımız olan toolu indiriyoruz. İndirme işlemi bittikten sonra bir önceki ekranda karşımızı çıkan Export Key’i ilgili alana yapıştırıyoruz ve alt kısıma .PST’i çıkartacağımız dosya yolunu yazıyoruz. Gerekli bilgileri girdikten sonra “Start” diyerek Export işlemini tamamlıyoruz. Mailbox boyutuna bağlı olarak seçmiş olduğumuz dosya yoluna aktarım yapılmış olacaktır. Internet Explorer harici bir browser üzerinde ilgili tool’u çalıştıramayacağınızı tekrar hatırlamak istiyorum.

Faydası Olması Dileğimle.

 

Mirosoft Azure üzerinde Resource Group Değişimi üzerinde konuştuğumuz yazı için tıklayın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Sahip Olduğum Sertifikalar : AZ-103 , AZ-500, MS-500, MS-100, MS-700

Yorum Yap